Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarownica z samurajskimi korzeniami

16 lutego 2013 | Kultura | Jacek Cieślak
Z Johnem Lennonem, Nowy Jork, listopad 1980
źródło: East News/Polaris
Z Johnem Lennonem, Nowy Jork, listopad 1980
Yoko Ono w Warszawie przed jej retrospektywną wystawą „Fly” w Centrum Sztuki Współczesnej, wrzesień 2008
autor zdjęcia: Rafał Guz
źródło: Fotorzepa
Yoko Ono w Warszawie przed jej retrospektywną wystawą „Fly” w Centrum Sztuki Współczesnej, wrzesień 2008

Yoko Ono w poniedziałek kończy 80 lat. Wdowa po Johnie Lennonie wciąż pozostaje w jego cieniu, a jej awangardowy dorobek jest nadal niedoceniany.

O tym, że była niedoceniana, opowiada m.in. wydana właśnie w Polsce książka Jonathana Cotta „Yoko i John" (Znak). A kiedy spytałem ją, jaki wpływ wywarła na Lennona, odpowiedziała:

– W przeszłości pytano mnie wyłącznie o to, co ja jemu zawdzięczam. On jedyny docenił i rozumiał moje eksperymenty. Pamiętam, jak nagrywaliśmy jedną z naszych piosenek. John nie szczędził komplementów moim pomysłom, gdy pozostali muzycy chrząkali i krztusili się, by nie powiedzieć czegoś nieprzyjemnego.

To właśnie Lennon powiedział o Yoko, że jest najmniej znaną światową gwiazdą, akcentując z typową dla siebie ironią, że ich związek przysłonił artystyczny dorobek Japonki. Tymczasem znalazła się w kręgu nowojorskiej awangardy już wtedy, gdy John grał za małe pieniądze rockandrollowe standardy w klubach hamburskiej dzielnicy portowej. Przyjaźniła się i współpracowała z guru muzyki konkretnej Johnem Cage'em oraz jazzmanem Ornettem Colemanem. Jej pierwszy słynny występ w Carnegie Recital Hall odbył się w 1961 r., przed debiutem The Beatles.

Koleżanka cesarza

Lennon jest klasykiem rocka, ona – klasykiem awangardy muzycznej i sztuk wizualnych. Na początku lat 60. związała się z grupą Fluxus, której celem było przekraczanie granic gatunków i traktowanie twórczości z dystansem dadaistów. Współtworzyła sztukę partycypacyjną. Performans „Cut Piece" opierał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9464

Wydanie: 9464

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament